مزیت ها

  • نقطه قطره شدن بالا
  • پایداری حرارتی بالا
  • پایداری مکانیکی عالی در محیط مرطوب
  • محافظت عالی از قطعات در برابر خوردگی و زنگ زدگی در مجاورت آب
  • خاصیت تحمل بار خوب

    گریس لیتیم زیپ چند منظوره معدنی است که با پایه صابون لیتیم تولید می شود. این گریس ها دارای الیاف کوتاه و بافت نرم می باشد که برای روانکاری انواع ماشین آلات در شرایط سخت و گستره دمایی وسیع ( c˚150  تا  c˚20- ) توصیه می شود. این محصول برای روانکاری انواع یاتاقان های ماشین آلات در شرایط بسیار سخت و آب بندی پمپ ها کاربرد دارد.
مشخصات پايه غليظ كنندهنقطه قطره شدنرنگنفوذپذيری پس از كار
روش آزمون_ASTM D566بصریASTM D217
درجه 1 NLGصابون لیتیم190-200کرم رنگ تا قهوه ای روشن310-340
درجه 2 NLGIصابون لیتیم190-200کرم رنگ تا قهوه ای روشن265-295
درجه 3 NLGIصابون لیتیم190-200کرم رنگ تا قهوه ای روشن220-250


گریس لیتیوم زیپ یا همان گریس نسوز زیپ یکی از بهترین انواع گریس محسوب می شود که همانند روغن صنعتی دارای خاصیت روان کنندگی قطعات صنعتی می باشد. در واقع گریس لیتیوم با این ویژگی مانع سایش قطعات متحرک به کار رفته در ماشین آلات و دستگاه های صنعتی و بلبرینگ ها می گردد و به این ترتیب استهلاک دستگاه را کاهش می دهد.
گریس لیتیوم زیپ از نظر ساختاری و در نتیجه از نظر ویژگی با گریس های معمولی متفاوت است.
از این رو در این مقاله به طور مفصل به ویژگی های گریس لیتیوم، تفاوت گریس لیتیوم با گریس معمولی و ابزارآلات مناسب برای گریس کاری با گریس لیتیوم خواهیم پرداخت.
گریس با فرمول شیمیایی C18H38 ماده ای جامد یا نیمه جامد است که از مشتقات نفتی و یک یا چند نوع صابون و یک پرکننده (یا بدون پرکننده) تولید می شود و توسط دستگاه هایی مانند گریس پمپ سطلی استفاده می شوند.

بنا به تعریفی دیگر، گریس یک ماده جامد یا نیمه جامد است که از ترکیب یک پرکننده در داخل روغن ساخته می شود و با توجه به مواد افزودنی به کار رفته در آن می تواند ویژگی و مصارف مختلف و متفاوتی داشته باشد.
به همین دلیل گریس ها انواع مختلفی دارند. همه انواع گریس ها به دو دسته کلی گریس معمولی و نسوز تقسیم می شوند که ویژگی اصلی و مشترک همه انواع گریس ها، روانکاری (روان کنندگی) قطعات در ماشین آلات و دستگاه های صنعتی است.
گریس ها با توجه به ترکیبات به کار رفته در ساخت آن ها به چند دسته تقسیم می شوند :
گریس لیتیوم
گریس آلومینیوم
گریس سیلیکونی
گریس سدیم
گریس کلسیم
گریس بنتون
گریس لیتیم زیپ

ترکیب مشترک به کار رفته در انواع گریس ها عبارت است از :روغن، ضخیم کننده یا همان thickener و افزودنی ها یا به اصطلاح additivesروغن پایه در هر یک متفاوت است و مواد افرودنی نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد تفاوت در گریس های مختلف است. البته بجز گریس بنتون که از بابت ضخیم کننده متفاوت از گریس های دیگر میباشد.احتمالا این سوال در ذهن شما ایجاد شده که ضخیم کننده چه نقشی در گریس ها دارد؟ در پاسخ به این پرسش لازم به ذکر است که ضخیم کننده که اصطلاحا اسفنجی نیز شناخته می شود، روان کننده یا همان ترکیب روغن پایه و مواد افزودنی را در خود نگه می دارد.
گریس = 85 الی 90 درصد روغن نگه دارنده (روغن پایه گیاهی یا معدنی) + 3 الی 30 درصد ضخیم کننده (ضخیم کننده صابونی (ساده یا پیچیده) و یا فاقد ضخیم کننده صابونی) + صفر الی 10 درصد مواد افزودنی.
گریس نسوز لیتیم زیپ
مهمترین ویژگی های گریس لیتیوم زیپ عبارتنداز:
مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت
چسبندگی بالا
ویسکوزیته بالا
ضد آب
عملکرد عالی در دمای پایین
مقاوم در برابر سایش و خوردگی
مقاوم در برابر اکسیداسیون و زنگ زدگی
جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و آلودگی به درون قطعات و تجهیزات مورد استفاده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *